Ellerin Önemi

Ellerin Önemi

İŞ KAZALARINDA EN ÇOK YARALAN UZUV OLAN ELLERINIZI NE KADAR TANIYORSUNUZ?

İş kazalarında zarar gören bölgeye göre elinizde meydana gelecek kalıcı hasarlardan bahsetmek istiyoruz.


TENDONLARIN ZARAR GÖRMESİ HAREKET KAYBINA YOL AÇAR

Parmaklarımız tendon adı verilen adelelerin çekme kabiliyetleri ile hareket eder. Tendonlar da oluşan yaralanmalar, kesi seviyesine göre parmaklarda veya el bileğinde hareket kaybına yol açar.


DAMAR YARALANMALARI DOKU ÖLÜMÜ VEYA UZUV KAYBIYLA SONUÇLANABİLİR

Bütün vücudumuzda bulunduğu bunun gibi el ve parmaklarımızda da atardamarlar ve toplardamarlar olmak üzere iki esas damar yapısı bulunmakta. Atardamarlar, akciğerlerde temizlenmiş kanı dokulara götürürler. Yaralanmalar dokuların bozulmasına ve doku ölümü ile uzuv kayıplarına neden olabilmekte.


SİNİR YARALANMALARI HAREKET VE DUYU KAYBINA YOL AÇARAK ELİN SAKAT KALMASINA NEDEN OLABİLİR

El ve parmaklarımızın kompleks hareketlerinin ve duyu sisteminin çalışması sinir yapılarının sağlam olmasına bağlıdır. Yaralanmaya bağlı sinir kesileri, sinirin özelliklerine göre devinim ve duyu kabiliyetinde kayba sebep olur. Bu durum ciddi bir sakatlık nedenidir.


Tüm bu risklerden korunmak iş eldiveni kullanarak mümkün değildir ancak çalışma ortamınızdaki riske en uygun eldiveni tercih ederseniz meydana gelebilecek yaralanmaları önlemede size yardımcı olacaktır.


Montaj işlerinde; Yağlı ortamda nitril kaplı bir eldiven tercih edilmelidir.Avuç içi poliüretan veya lateks kaplı eldivenler kuru ortamlar için uygundur.


Montaj işlerinde parmak ucu hassasiyeti gerektiren pozisyonlarda;


Avuç içleri poliüretan kaplı eldiven tercih edilmelidir. Bu eldivenler parmaklarda küçük somun, vidaları ve cıvaları hissetmenizi sağlar.

Aynı zamanda kesilme riski de varsa örgü kısmı kesilmeye dirençli eldiven tercih edilmelidir.


Kaynak işlerinde; ısı izolasyonu karşı korunmak için ten malzemeden oluşturulmuş veya ten üzerine alüminyum kaplı eldivenler tercih etmek gerekir…


Ortamda yağ, su ya da likit formda bir kimyasal varsa; kimyasal dayanımlı bir eldiven kullanmak gerekir.