Teknik Tekstil Koruyucu İş Elbiseleri

Teknik Tekstil Koruyucu İş Elbiseleri

aşırı soğuk ve donma, radyasyon kaynakları ve benzerinden korunma hem sivil hem de askeri koruma uygulamaları için talep görmektedir. İş kıyafetleri talebi etkileyen etmenler, özel çevresel tehlikeler, güvenlik derecesi, konfor seviyesi, giysilerin sağlamlığı, estetik ve yasalar, kişilerin olası tehlikelerin farkında olması ve benzeri sosyolojik faktörler oluşturmaktadır.


Gelişen teknoloji ile birlikte iş malzemeleri içerisinde, insan vücudunu tehlikeli ortamlarda korumayı sağlayan iş kıyafetleri önem kazanmıştır. Kişinin, zararlı maddelerle, kötü çevre koşullarıyla karşılaşma riskini önlemek ve korunmasını sağlamak bu iş güvenliği ekipmanlarının üretilmesinde ana hedef olmuştur. Koruyucu iş elbiseleri özellikle gelişmekte olan ülkelerde sanayileşme oranı büyüdükçe sağlık, güvenlik ve hijyenik standartların oluşturulması ve yaptırımların artması ile koruyucu özelliğe sahip kıyafetlere olan talep de artmıştır. Genel anlamda, koruyucu giysiler üç ana kategoride sınıflandırılabilir:

1.ISI VE ALEVE DAYANIKLI ANTISTATIK ELBISELER

Oluşabilecek bir patlamada meydana gelecek alevlenme ile pamuk, polyester gibi geleneksel kumaşları tutuşturur. Alev nedeni ortadan kalksa bile kumaş yanmaya devam ettiği için kişi yanma riski ile karşı karşıyadır.


Gerekli standartlara uygun sertifikalı iş kıyafetleri olan İşmont iş güvenliği elbiseleri ile sizi alev patlamalarında korumak amacıyla yanmaz iş elbisesi tasarlanmıştır. Alev almaz kumaşlardan yapılan anti statik iş elbiseleri alev kaynağı ortadan kalktığında söner, yanmaya devam etmez. Bu da kaçış için zaman sağlar, kişinin yanma riskini düşürür ve hayatta kalma şansını artırır.

Uygulama Alanları

Off-share ve gaz endüstrisi

Petrol ve petrokimya endüstrisi

Havai fişek üretimi

Havaalanı

Otomotiv sektörü

Çimento sektörü

Cam endüstrisi

Mühimmat üreticileri

Mühendislik uygulamaları

Madencilik sektörü

2. ELEKTIRK ARKINA KARŞI DAYANIKLI ELBISELER

Enerji iletim ve enerji dağıtım gibi tesislerde çalışan kişiler elektrik arkından kaynaklanan patlamalara maruz kalabilmektedirler. Elektrik arkı durumunda alev, sıvı, metal sıçraması, radyasyon, yüksek basınç ve ses gibi birçok riskle karşılaşılır. Pamuk, polyester gibi kumaşlar elektrik arkına maruz kaldığında tutuşur, delinir ve alev alarak kişinin vücudunda yaralanmalara sebebiyet verir.


Gerekli standartlara göre sertifikalı antistatik iş elbisleri elektrik arkı sırasında oluşan risklere karşı korumak amacıyla tasarlanmıştır. Alev almaz kumaşlardan yapılan işmont iş elbiseleri elektirk arkı sırasında izolasyon görevi görür ve yanmaya devam etmez.

Uygulama Alanları

Elekrik arkına sahip tüm sektörler

Elektrik işlerinde çalışanlar

Elektrik iletim tesisleri

Elektrik Dağıtım tesisleri

Enerji üretim tesisleri

Elektrik santralleri

Gemi sanayi

Demir yolları vb

3. SIVI METAL VE KAYNAK SIÇRAMALARINA DAYANIKLI ELBISELER

Demir çelik fabrikaları gibi tesislerde sıvı metal sıçraması sırasında pamuk, polyester gibi geleneksel kumaşlar ateş alır , delinir ve alev alarak kişinin vücuduna zarar verir. Benzer şekilde kaynak işlemi sırasında oluşan kıvılcımlar da geleneksel kumaşlarda yanmalara neden olur.


Gerekli standartlara uygun sertifikalı iş kıyafetleri olan İşmont iş güvenliği elbiseleri ile sizi iş koruma amacıyla tasarlanmıştır. Alev almaz kumaşlardan yapılan kaynakçı iş elbiseleri sıvı metal ve kaynak sıçramaları meydana geldiğinde kumaşın üzerinden akmasına imkan sağlar ve yanmaya devam etmez.


Uygulama Alanları

Demir – çelik fabrikaları

Dökümhaneler

Otomotiv sektörü

Mühendislik

Demiryolları

Tersaneler

Kaynak işleri

EN STANDARTLARININ AÇIKLAMALARI

EN470-1: 1995 Kaynakçılık ve benzeri işlerde kullanılan koruyucu giyeceklerin standartı.

EN531:1995 EN531:1995 Isıya maruz kalan endüstri çalışanları için koruyucu giyecek standartı.(İtfaiye ve kaynakçılık hariçtir.) Performans Seviyeleri

A: Limitli alev yayılımı

B: Isı yayılımına karşı koruma

C:Işın yayılımına karşı koruma

EN533:1997 Bu standart, koruyucu giyeceklerde kullanılan malzemelerinin sınırlı alev yayma özellikleri ile ilgili performans değerlerini kapsar

EN1149:2006 Bu standart, yangına yol açan elektrik boşalmalarında kaçınmak amacıyla elektrostatik yük yayıcı koruyucu giyeceğe ait elektrostatik kuralları ve deney meyhotlarını kapsar.